Indian Exposure avagy Miért éppen India?

2007-06-26

Monszunelmélet

Ennek az elméletnek az alapját még tavaly alkottam meg. Idén már kicsit továbbgondoltam, és finomítottam rajta.

Meggyőződésem, hogy valahol Indiában vagy egy rejtett monszun-irányítóközpont. Ebben arról döntenek (szigorúan legalább öt háromoldalas egyszerre hindi, tamil és angol nyelvű nyomtatvány kitöltése után), hogy hol induljon be az országban az eső. Ezután egy magasan kvalifikált (értsd: hosszú ujjú inget viselő, nem papucsos egyén) megnyom egy gombot, és ekkor az adott helyen leszakad az ég.

Mert kérem szépen, arról van itt szó, hogy a monszun az nem eső. Bármint nem a mi európai felfogásunk szerinti eső. A monszun az nem esni kezd, hanem ömleni. A monszun nem csendesedik, hanem hirtelen eláll. Gombnyomásra indul és áll el. Olyan ez, mint amikor a zuhanyt nyitja és zárja az ember. Pontosabban amikor véletlenül magára nyitja, és pár pillanat múlva ijedten zárja el. Egyik pillanatban este még néma csend van kint, majd hirtelen dobol a csapadékelvezetőkön keresztül a kocsira zúduló víz. Mert az okos szomszéd odaparkolt, én meg hallgathatom majd éjjel.

Gondolom többen olvastátok a hírekben, láttátok a híradóban, hogy mekkora esőzések vannak itt. Ez még csak a kezdet, lesz ez még rosszabb. Állítólag. A települések rendszeresen víz alá kerülnek rövidebb vagy hosszabb időre. Be kéne indítani az indiai gondola ipart. Csak mit énekelnének az evezősök?

2007-06-24

Hosszú hallgatás

Itt vagyok, élek, de alig. Mozgalmas hét van a hátam mögött. Sem reggelente, sem esténként nem volt annyi időm vagy erőm, hogy leírjam az aktuális kalandjaimat. Sok kisebb kaland történt, menjünk sorban:

Hétfőn volt a második kezelésem a fogorvosnál. Elvileg csak minimális fájdalommal járna a gyökércsatorna tisztítása, de a drága doktor kissé keményen dolgozott, és kétszer majdnem kiugrottam a fogorvosi székből a hirtelen érzett fájdalom miatt. Dr. Rakesh G. NaikRengeteg modern felszerelése van. A legjobb az a röntgen készülék, ami egyből számítógépen mutatja az eredményt. Egy kellemes női hang közli az orvossal, ha készen áll a rendszer (Sensor is ready!). Amíg a doki egy másik szobában nagyfelbontásban megnézte az eredményt, addig én a hátam mögötti képernyőn gyönyörködhettem a fogamban. Még az első alkalommal megkért, hogy fényképezzem le a rendelőt, hogy mindenki láthassa, India nem olyan elmaradott, mint ahogy sokan gondolják. A csalóka a dologban az, hogy az egészségügy tényleg megfelelő színvonalú, rendesen felszerelt, tiszta, de elég kilépni a rendelőből és megcsap a tehén húgy és ürülék szaga az utcán. Mondjuk konkrétan ezt az utcát tavaly óta lekövezték, de akkor még a tömény mocsokban gázoltunk a fogorvosi rendelőig. Igen, a kép hátterében az én fogam van a monitoron. A tálcán a fekete zsinór meg egy gyökérmélységet mérő és jelző szonár.

Kedden végre eljutottam odáig, hogy meglátogassam az egyik konditermet Vapiban. Azért írom, hogy egyiket, mert háromról tudok. Ebből az egyiket még február elején Enikővel megnéztük az egyik hotelben. Persze pont felújítás volt akkor, és azt ígérték, hogy egy hónap múlva készen lesz. Naná, hogy ezen a héten nyitottak meg. De tudja már mindenki: IST! Indian Streching (Standard) Time, vagyis az a bizonyos indiai nyúlós időszámítás.
Szóval meglátogattam az edzőtermet, és miután átverekedtem magam az eddigi legfurcsább angolt beszélő adminisztrációs emberkén, bejutottam egy teljesen normális gépekkel felszerelt helyre. Volt egy edző, aki mindenkinek segített, tanácsot adott. Miután kikérdezgetett és lemért, közölte, hogy akkor húsz perc futással kezdjek a futópadon. Rendben, mi bajom lehetne ettől? A második percnél vettem csak észre, hogy a légkondi 32 fokot mutat. A harmadik percnél már nem láttam a fejemről ömlő víztől. Komolyan mondom, hogy nem vagyok normális, hogy ilyen melegben ezzel foglalom el magam! Az edzés nem volt igazából különös, azt az egy dolgot leszámítva, hogy minden gépen a súlyok fontban vannak feltüntetve. Így kicsit nehéz volt elsőre megtippelni a megfelelő beállítást. Másfél óra után kellemesen kifáradva távoztam, és a távoli körforgalom miatt kialakult dugóban (ehhez egy rendőr hathatós közreműködése is kellett) araszolva kipihentem magam. Még beugrottam egy műholdas vevőegységért, hogy végre tudjak tv-t nézni. Megígérték, hogy szerdán kijönnek a szerelők és beüzemelik.

Szerdán tényleg jöttek a szerelők. A dolog nem ment olyan egyszerűen. Hívtak telefonon, hogy itthon vagyok-e? Persze a szerelő csak mondta hindiül vagy gujaratiul, én meg egy szót sem értettem. Ő sem az angolból. Aztán a főnökük hívott, és elmagyarázta, hogy mit akart előbb az embere: találkozni kellett a két jóemberrel a közelben, mert nem tudták, hogy hol van ez a hely. Könnyen felismertem őket, mert egy motoron ketten nyomorogtak egy parabolaantenna társaságában. Pár alapszót azért értettek az angolból, így hamar sikerült elmagyarázni, hogy hová rakják az antennát, merre jöjjön a vezeték. Egy óra leforgása alatt befejezték a fúrás faragást, és beüzemelték a vevőegységet. Kifejezetten profi munkát végeztek. Most már van rengeteg csatornám (pár, ami otthon is létezik): HBO, NatGeo, Discovery, Animal Planet, MTV (indiai, nagyon vicces), VH1, CNN-IBN (indiai CNN verzió), AXN, valamint számos mozicsatorna és sportadó. Nem számoltam meg, hogy mennyi van összesen, de kifejezetten sok az angol nyelvű. Ez a műholdas azért volt jobb megoldás, mert a helyi kábelszolgáltató csak két angol csatornát adna, és a többi hindi lenne. Az egész berendezés és telepítés összesen 5 000 Rs (25 000 Ft) volt, a havidíj 250 Rs (1 250 Ft) lesz. A vevőegység meg teljesen intelligens: műsorújság, filmek leírása, emlékeztetők, interaktív menük. A UPC otthon meg elmehet a…

Csütörtökön saját indiai főztömmel és ételhordómmal debütáltam bent a közös ebédnél. A kollégák elismerően bólogattak, és főként a rizst dicsérték, hogy mennyire fehér és nem tapadtak össze a szemek. Ezek szerint itt ez a mérce. Azért szeretek velük enni, mert ilyenkor mindenki körbeadja az ételét, és így legalább négy-öt különböző dolgot ehet az ember egyszerre. Persze a hangulat is nagy jó ilyenkor.
Munka után pár kollégával egy vacsorára átugrottunk Damanba a tengerpartra. Jó volt a hangulat, sokat megtudhattam arról, hogy mennyire büszkék Indiára és a kultúrájára. Ez mind nagyon szép és dicséretes, de: a mitológiájukra büszkék és nem arra a kultúrára, hogy nem dobáljuk el a szemetet, tisztán tartunk mindent (ez ugyanis nem létezik). Arra büszkék, hogy itt minden vallás békében élhet egymás mellett, miközben ők maguk mondják, hogy a muzulmánok milyen emberek, és rendszeresek a vallási okok miatti rendbontások is. Meg Pakisztán az ősellenség, aki el akarja lehetetleníteni Indiát. Ilyenkor persze hirtelen milyen kis gyönge ez az ország és semmi IT és gazdasági nagyhatalom szöveg nincs. Jókat mosolyogtam a heves magyarázatokon, amikkel bizonygatták az igazukat.
A nap híre volt, hogy az egyik északi államban maga az államminiszter egy három (3!) oldalas levelet írt India elnökének, hogy mégis milyen dolog az, hogy olyan óvszert lehet forgalmazni, amihez kis vibrációs gyűrűt is adnak. A fő indok az volt, hogy az óvszer születésszabályozásra szolgál, és nem arra, hogy örömük legyen a pároknak. Egyesek államminiszterként hogy ráérnek! Irigylem a problémáikat! A Times of India honlapján nagyon tanulságos volt a sok „okos” hozzászólás ehhez a cikkhez. Természetesen két tábor alakult ki. Az egyik értetlenkedett, hogy mégis mi a gond ezzel, és mégis miért akar ebbe az állam beleszólni? A másik amellett kardoskodott, hogy hát ez a Káma Szútra is csak egy szennyirodalom, ami nem is hindu, és undorító, le kell tagadni. Ezennel mindenki törölje fejéből a képzeletbeli egyenlőségjelet az említett mű és Indiai között!

Péntek nem volt az én napom! Csütörtökön sikerül összeszednem egy jó kis megfázást, így hőemelkedéssel és fejfájással ébredtem. De a napot megkoronázta a fogorvosnál az újabb kezelés. Délre volt időpontom, időben ott is voltam. Másfél órát várakoztam, az összes angol újságot átolvastam már. A doki szabadkozott, hogy elhúzódott az egyik kezelése. Ezért csak kifúrta a hétfőn berakott tömést, és közölte, hogy akkor ma elkészíti a korona alapját. Mindezt fél négykor. Ott álltam kifúrt foggal, ebédelni így nem tudtam. Mikor visszamentem, ismét várnom kellett egy kicsit, de a doki felesége (aki szintén fogorvos) kedves volt, és hozatott frissen facsart narancslevet (műanyag zacskóban hozták!), amíg várakoznom kell. Eléggé mókás volt, hogy a fogorvosi székben ücsörögve gyümölcslevet iszom. De ha nekik ez nem gond kezelés előtt, akkor nekem miért legyen? Jött a doki, nagyot is nézett. Majd közölte, hogy szerencsés vagyok. Ő ugyanis nem kapott. A lényeg, hogy az alap elkészült, mintát levették. Majd hívnak, ha készen lesz a korona. A megfázást sikerült még aznap kiizzadnom. Estére megérkezett egy hatalmas vihar (tuti a budapesti ért ide), az áram persze elment. Csak négy óra elteltével lett ismét világosság a házban és a környéken. Így nem főztem magamnak, hanem elhatároztam, hogy majd valamelyik étteremből szerzek ebédet másnap.

Szombat munkával telt. Ebéd előtt elsiettem az egyik étterembe, ahonnan tavaly is kaptam egyszer ebédet. Voltak különböző thali-k (több fogásos étkek). Állítólag a magyar tál szó ebből jön. Nem tudom, hogy igaz-e, én is csakúgy olvastam. Nevetséges összegért, 50 Rs-ért (250 Ft) szépen, műanyag tálcán becsomagolva kaptam meg az egyiket. Három fogás, köretnek rizs és roti, hagyma, valamint egy édesség is volt ebben az árban. Majd kipukkadtam a végére.
Este végre megérkezett az igazi monszun. Elkezdte, és egész vasárnap esett. Időnként egy-egy órára abbahagyta, majd újra rázendített. A szokásos áramszünetek is megvoltak, de szerencsére most csak maximum fél órára voltam elektromosság nélkül.

Most is ömlik...

2007-06-17

Szolgálunk és stoppolunk

Akár ezt a szlogent is választhatná magának a Vapi-i rendőrség.

Történt szombaton, hogy Vapi Town-ban egy megrakott riksa mögött araszoltam. Látom, hogy egy rendőr áll az út szélén kezében a megszokott husánggal (itt legtöbbször ezzel látni a közlekedési rendőröket, nem fegyverrel). Látom, hogy beteszi a husángot a riksa elé, lassítok én is, zenét kikapcsolom, mert ez ellenőrzésnek tűnik. De meggondolja magát, int a riksának, hogy tovább, majd egy pillanat múlva már elém lógatja a botot, és végig méri a kocsit. Oké, most megállok, mert itt nem tudok úgy tenni, hogy nem láttam. (A damani határnál egyszer tényleg nem vettem észre, nézett utánam, én meg már bőven előrébb voltam. Gázt adtam inkább.) Az anyósülés ablakát lehúzom, hogy megtudjam mit akar. De nem szól semmit, csak kinyitja az ajtót. Még fel sem ocsúdtam, és már ott ült az ülésen és mutatja, hogy akkor előre! Vigyorgok (mégis mi mást tehetnék, mert nem tud angolul), és indulunk. Ez most mi? Mégis hová akar eljutni a nem túl szimpatikus rendőr? Megjegyzem, olyan arca volt, hogy egy rablóbandába is simán, kérdezés nélkül bevennék. Ahogy lépésben haladunk a korábban említett riksa mögött, látom, hogy valamire készül a stopposom. Lehúzta az ablakot, majd azoknak a riksásoknak, akik be akartam vágni elém álló helyzetből, a járművükre ütött a botjával és artikulálatlan hangon kiabált valamit nekik. Mondjuk villogó és sziréna helyett megtette ez is megkülönböztető jelzésnek.
A járókelők, akik a kocsi felé néztek duplán meglepődtek. Először arra csodálkoztak rá, hogy fehér majom vezeti a kocsit, majd pár pillanat múlva felfedezték a rend sötétbőrű őrét, akinek a husángja az ablakon lógott ki. Gondoltam, hogy a damani felüljáró alatt rendszeresen ott parkoló kollégákhoz igyekezik, de tévedtem. A felüljáró végén egy körforgalom van. Előtte mutogatva kérdezi tőlem, hogy a városba tartok vagy inkább Daman felé. Mutatom, hogy én inkább az utóbbi irányba terveztem az utamat. Gesztikulál, hogy akkor ő itt kiszállna. Leálltam a körforgalom szélén, és utasom nagy nehezen kihámozta magát husángostul a kocsiból.

Annyira nevettem az eset után, hogy vezetni is nehezemre esett. Szerencsére hamar megérkeztem a bankhoz, ahová indultam.

2007-06-13

Asszimilálódom?

A jegyek, amik azt mutatják, hogy asszimilálódom:

  • Ingatom a fejemet, ha helyeselek
  • A zöldségesnél hinglishül kérem az árut
  • Ha valaki lökdös, akkor rámordulok, hogy "Ek minit!" (Pillanat!) - utána nyugi lesz
  • Az egyik ujjam mindig a dudán van vezetés közben
  • Az igen már nem yes, hanem ha-ha
  • A pincért kinevetem, ha közli, hogy ez csípős étel
  • Amikor intéssel hívok valakit, akkor a kézfejemet lefelé fordítva tarom (pont a magyar intés fordítottja)
  • Ha a nevemet kérdezik valahol, akkor csak Mr. Peter vagyok
  • Ha alkudozni kell valahol, előadom a nagyhalált, hogy milyen drága az áru
  • OK helyett rendszeresen mondom, hogy Acsa
  • Csak indiai vegetáriánus ételeket főzök...
  • ...azokat is nagyon csípősen
  • A vonatjegyhez a helyfoglalási lapot már hibátlanul töltöm ki
  • A füllesztő melegre azt mondom, hogy elviselhető

Már többször megkaptam itt, hogy "Now Peter is more Indian than us." (már jobban indiai vagyok, mint ők). Hiába, öt hónap már meglátszik.

2007-06-11

Itt hagyom a fogamat

Na azért azt mégsem! De az ideget belőle sajnos igen. Kb. másfél hete kezdődött, de akkor még nem tudtam eldönteni, hogy a fülem kapott huzatot a sok légkonditól vagy a fogam fáj, és az sugárzik ki. Pár napig jól el is voltam ezzel így, majd sajnos rá kellett döbbenem, hogy ismét meg kell itt látogatni a fogorvost. Tavaly nyáron nyitottam úgy, hogy amint kiléptem a repülőből Mumbaiban, kirepült a tömés a fogamból. Elvittek egy dokihoz, akinek a rendelője egy iszonyatosan piszkos, saras, büdös mellékutcában volt. De bent minden európai volt. Értem ezalatt a rendet, tisztaságot, berendezéseket.
Kértem a főnökömet, hogy kérjen nekem időpontot, mert ebédidőben jártam arra, és az asszisztenssel nem jutottam dűlőre. Ekkor jött a rossz hír: beteg az orvos. Csak mára gyógyult meg, és így kaphattam este fél nyolcra időpontot. Persze a pár kiesett nap miatt még sokan vártak rá. Kb. húsz perc után kerültem sorra. Vizsgálat, kopogtatás, fejcsóválás. Ez már elérte az ideget, hangzott a diagnózis. Óh, szuper, egy újabb gyökérkezelés! Röntgen, várakozás, képnézés. Akkora lyuk lett az egyik kisőrlőben, hogy krikett meccset rendezhetnének benne! (ha már stílusos akarok lenni) Kifúr, kapar, tisztít, tükör. Nézzem meg! Jó, jó, de hol a fogam? Ja, az ott a lyuk körül?!
Kaptam ideiglenes tömést, meg időpontot szerdára. Akkor esik neki az idegnek, mert most túl késő volt már, és még mindig vártak rá. Majd utána lesz még korona is rajta. Király! Megkérdeztem, hogy mégis mennyi lesz ez az egész "kaland"? El kell, hogy keserítsek mindenkit, aki azt tervezte, hogy Indiába fog járni rendbe rakatni a fogsorát! Az ár nagyjából és egészében véve (de hiányzik Palik László "szakértő" kommentálása a Forma 1-es futamok alatt...) egyezik az otthonival.

Igen, én itt ilyen úri huncutságokat engedhetek meg magamnak, mint holmi gyökérkezelés és koronázás.

2007-06-10

Hindi égre hindi csillagot!

Reggel (dél) kávézgatás és lapszemle közben akadtam egy érdekes (talán nekünk inkább mulatságos) cikkre. A Times of India internetes változatán olvastam arról, hogy hát már mégis milyen dolog az, hogy egyes bollywood-i színészek csak angol nyelvű szövegkönyvet akarnak! A probléma kettős: egyrészt üzleti, hiszen vidéken a népesség elenyésző része beszéli a gyarmatosítók nyelvét, és mégis ki nézne meg egy olyan filmet, amiben nem szerepel a "Which country?" általánosan ismert szófordulat, amivel a szerencsétlen turistákat zaklatják?! Másrészt nacionalista hangok is megszólaltak, hogy a hivatalos nyelv a hindi, és igenis, tessék a filmben is azt használni. Mert jönnek ezek a mindenféle NRI (nem indiai állampolgár, de indiai származású), valamint a déli (pl. Tamil Nadu) színészek, és csak annyit tudnak hindiül, ami a szolgálókkal és sofőrökkel való napi beszédhez kell.

A komikus a helyzetben az, hogy már most is két csoportja van a filmeknek. Az egyikben csak hindiül beszélnek, még a másikban hinglishül (hindi-angol keveréke). Tisztán angolul beszélő filmmel eddig még nem találkoztam itt.

Továbbá jelenleg van Indiában egy olyan generáció, aki erős nacionalista érzelmekkel fűtött, és direkt nem hajlandó angolul beszélni. Semmi gond, majd az a pár millió, aki mégis megtanul angolul mocskosul gazdag lesz, mert üzletelni, dolgozni tud a külföldiekkel, a koktélpartikon NRI, valamint Tamil Naduból származó színészekkel fog beszélgetni. Otthon pedig nacionalista, tiszta hindi nyelvű filmeket néző szolgálói és sofőrei lesznek. Ennyi.

2007-06-09

Ambassador

Megvan az a reklám, amiben a laza indiai gyerek egy elefánt, egy véső és némi frontális ütközés árán átalakítja a kocsiját egy Peugeot 206-os formára? Na a kiindulási gépjármű egy Ambassador. Semmi különös, csak mindegyik taxi ez itt. Régi, új, egyre megy. A dizájn hosszú évtizedek óta alig változott. De az indiai ember ellenállhatatlan vágyat érez aziránt, hogy mindent feldíszítsen, feliratozzon. Így lesznek ezek a kocsik is egyediek.
Igaz nem feldíszített, de csillogósra törölgetett példányokat fotóztam hétfőn. A képeket elküldtem Balázsnak, aki már korábban kérdezgetett arról, hogy vannak-e még Ambassador kocsik az utácán? Jelentem, vannak! Jó lenne valami adatot találni arról, hogy mégis mennyi szaladgálhat ebben az országban. Szóval a képeket elküldtem neki, örüljön egy kicsit. Erre visszaküldte ezt a linket: Változatok népautóra - Hindustan Ambassador Csak egy kis korrekció a cikkhez: a Suzuki Swift itt is népautó. Csak a régi Suzuki Maruti Esteem, az új Suzuki Maruti Swift néven fut. De természetesen, ha egy személyautót kell mondani, ami itt tényleg minden sarkon szembejön, akkor az Ambassador az. Teherautóban meg a TATA, mi más?!

Köszi Balázs, "híressé" tettél! Azért a jogdíjat majd otthon bevasalom rajtad keményen...

Elmentek...

Ez a hét eléggé mozgalmasra sikerült. Először Dórit kísértük be kedd este Mumbaiba, hogy a szerda hajnalban induló gépét elérje. Jó kis éjszaka volt! Vonattal bezötyögtünk, majd taxival irány a Leopold nevű bár. A sofőr bemutatott pár cikázást, centis pontosságú elhaladást két kocsi között. A kocsi eléggé régi volt, gyorsulásról még fénykorában sem hallott.
A bárból laza sörözgetés és vodkázás után kettőkor mennünk kellett. A legtöbb hely ekkor zár be. A pincérsrác felajánlatotta, hogy elvisz minket olyan helyre, ami még nyitva van. Sajnos két helyen is próbálkoztunk, de zárva voltak azok is. Talán azért, mert hétköznap voltunk. Így nem volt mit tenni, fél három felé elindultunk a reptérre egy félelmetes optikai tuninggal rendelkező taxival. Úgy éreztem magam benne, mint egy karácsonyi kirakodó vásáron, ahol mindenféle kis fényfüzér villog. Aranyos pillanat volt, amikor a sofőr megkérdezte, hogy bekapcsolja-e a légkondit. Három légbefúvórács volt előttem, az is színes, fluoreszkáló csíkkal körberagasztva. Hirtelen kapcsoltam, hogy maximum ventilátort tud beindítani, mert a sima taxiban (fekete-sárga) nincs légkondi. Az csak a kékre festett, sötétített ablakú Cool Cab-ben van.
A reptér ilyen késői órán eléggé kihalt volt. Elbúcsúztunk, majd végre sikerült egy frissen főzött kávét inni. Az elmúlt sok hónapban csak Nescafé jutott. Annyira örültem ennek a kávénak, hogy sikeresen le is forráztam a nyelvemet vele. A vonatunk indulásáig a reptér melletti éjjel-nappali étteremben töltöttük az időt. Már nem lepődtek meg rajtunk, mert az elmúlt másfél hónapban többször megfordultunk ott. Öt óra magasságában gondoltuk, hogy itt az ideje indulni a vasútállomásra. Szerencsénkre a reptéren előrefizetős taxik vannak. Így olcsóbb is volt, meg nem tudtak átvágni. Egy idősebb ember odakísért a kocsinkhoz. Beültettek minket, majd a sofőr eltűnt pár percre. Valamit intézkedni kellett a kihajtáshoz a "taxicsekkel". Nem is India lenne, ha egy papírt nem kéne legalább két helyen bemutatni/aláíratni/lepecsételni. Ugyanezt a cetlit a rend éber őre megnézte kihajtáskor. Kb. háromnegyed órán át tekeregtünk a városban nem kis sebességgel, mire kiértünk a pályaudvarra. Persze az utat végig aludtuk kisebb megszakításokkal. Az egyik ilyen volt, amikor egy felüljárón arra ébredtem, hogy iszonyatos orrfacsaró bűz jön kintről. Nem lehetett lelátni a hídról, de nem is akarom tudni, hogy mi volt lent. Húszperccel a vonat indulása előtt érkeztünk meg, szerencsére már bent állt. Vapiba úgy érkeztünk meg, hogy nekem az arcomon az izmok közel álltak az elfagyáshoz, Enikő meg megint megfázott. Ez ismét a gondoskodó államvasutaknak köszönhető, akik tartós tizenhat fokot szolgáltatnak a kocsikban. Kint meg negyvenhárom van...

Aztán péntekig a készülődés jegyében teltek a napok. Ugyanis tegnap Enikőt és Bonnie-t vittük be a reptérre. Az utcában Bonnie távozására összegyűltek a gyerekek. Persze páran lemaradtak, azok ma fáradhatatlanul szólítgatták (Bonyííí). Mumbai előtt van egy kellemes hotel, ott mindig meg szoktunk állni. Meg egy utolsó adag sütit vettünk, ami remélem az otthon maradtaknak is ízleni fog. A városban szokás szerint este tízkor dugó volt, de időben kiértünk. Kerítettünk egy embert, aki segített eljutni Enikőnek a becsekkoláshoz. Ugyanis a reptér épületébe csak az juthat be, akinek érvényes repülőjegye van. Külön látogatói jeggyel (60 Rs) egy korlát mögül lehet szemlélni azokat, akik sorban állnak a csomagjuk átvilágításához. Miután minden sikeresen elrendeződött, megnyugodva elindultunk a sofőrrel vissza Vapiba. Már az autópályán voltunk, amikor 0:50-kor (a gép indulásakor) csöngött a telefonom. Enikő volt az. Miután úgy kezdte, hogy "Ezt nem hiszed el.. (majd megszakadt a vonal)" kisebb szívbajt kaptam, hogy lekéste a gépet. Miután újra hívott, kiderült mi is történt. A rendkívül "rendes" és "segítőkész" indiai határőrök közölték, hogy át akarják nézni a kézi poggyászát, de félóráig hozzá sem nyúltak a táskához, és nem is engedték tovább menni. Utolsó pillanatban szállhatott fel a gépre. Persze, hogy szívóznak, mert olyan helyen kell dolgozniuk, ahol nem lehet elfogadni kenőpénzt, mert túl sokan vannak mindenhol és bekamerázott terület.

Szóval, most kiürült a ház. Még furcsa érzés, hogy egyedül vagyok, és még Bonnie sem szalad a konyhába érdeklődve minden zacskócsörgésre vagy hűtőnyitásra. Aki erre járna, ugorjon be! Van sör is behűtve.

2007-06-04

És akkor az ég megnyílt...

Szombat, délután két óra magasságában Enikő felhívott, hogy milyen az idő itt Vapiban? Milyen lenne? Lerohad rólam a gatya, mert pont a zöldségesnél vásárolok! Ők meg vonaton döcögnek Mumbai felé, és koromfekete felhőkből zúdul le az áldás. Pár óra múlva jelentkezik: annyit késett a vonat (több órát), hogy nem érték el a Vapiba induló vonatot. Nézem az internetet, az összes vonat tele, nincs szabad hely. Telefon a főnöknek, szerzünk sofőrt, és megyünk értük. Amíg a ház előtt telefonálok, látom, hogy itt is készülődik valami. Még össze kell szednem a cuccaimat, és indulhatok a céghez. Ott találkozom Satis-szal, a sofőrrel.

És akkor az ég megnyílt...

Nem esett, nem zuhogott, nem ömlött. Csak megnyílt. Sietek amennyire tudok, de gyorsan körbe kell néznem, hogy minden zárva van-e, sehol nem jön-e be a víz, a légkondik biztosítékait inkább lekapcsolom, mert azokat közvetlenül éri az eső most. És lőn áramszünet! Nem meglepő ilyen esőzés alatt. Kinézek a kocsira, látom már tenger van körülötte. Az utcán egyre emelkedik a vízszint. Aki kimerészkedik, az bokáig gázol benne. A vezetőoldali tetőrészre zubog a ház tetejéről a víz egy vastag sugárban (itt nincs ereszcsatorna, hanem egy vastag cső nyúlik ki a házakból, és azon zúdul ki az esővíz), így ott esélytelen lesz beszállni.
Nincs mit tenni! A cipőmet, zoknimat, iratokat és egy törülközőt egy zacskóba csomagolom, és esernyővel felszerelkezve megpróbálok eljutni a kocsihoz, és az anyósülésre beszállni. Az ernyő csak arra jó, hogy ne ázzak ronggyá teljesen. Tényleg bokáig gázolok a vízben, tarkóra kapom a kocsi tetejéről a vizet egy széllökésnek köszönhetően. Bent miután megtörölköztem és felszenvedtem magamra a cipőmet, elindulok. A teljes lakóközösség víz alatt, az összes utca, ahol haladok szintén. A vasútállomásnál felveszem végül a sofőrt, és kisebb kitérő után az irányt Mumbai felé vesszük fél nyolckor.

Nagyjából negyven percig szakadt le folyamatosan az ég (ha lehet ilyent mondani), és utána normális esőre csendesedett. Mire éjfélre visszaértünk, az utcák szárazak voltak, a ház előtt csak kisebb tócsák emlékeztettek az özönvízre.

2007-06-02

Csípős tea

Szombat reggel nekiálltam kivakarni a házat a mocsokból. Abból, amit a szerelők hagytak itt emlékbe nekem. A héten este nyolc-kilenc óra felé nem sok kedvem és erőm volt már hozzá. Kezdtem a kertben, ahol a kültéri egység összes vackát ott hagyták: dobozok, hungarocell, szigetelések, levágott vezetékdarabok. A kertszomszéd pont teregetett, de a nőről tudtam, hogy egy-két szót beszél csak angolul. Ott volt még a lánya és az unokája is. Előbbi jól beszélt angolul, és miközben én ügyködtem, ő kérdezősködött. Lefutottuk a szokásos köröket: honnan jöttem (Europe - Nice country!), mit csinálok itt stb. Majd invitáltak egy teára a kerítéshez. Elfogadtam, mert mégsem akartam megsérteni őket. Én nem tudom milyen tea volt, valószínűleg maszalás, de azt nem gondoltam volna, hogy még ez is csíphet! Finom, de eléggé furcsa élmény volt, hogy minden korty csípte a nyelvemet. Persze előtte negyedórával ittam meg a reggeli kávémat, így most rendesen felpörgetett a kettő kombinációja. Nem is gond, mert mennem kell takarítani a szobákat.