Indian Exposure avagy Miért éppen India?

2008-05-28

Vapi a magasból

Aki szereti a műholdképeket, az nézzen körül Vapiban és Damanban, mert nemrég frissétették a környéket a wikimapián nagyfelbontású képekkel. Ezen a linken elvileg bejön Vapi, de ha nem, akkor a wikimapián rá lehet keresni.

Na, kitalálja meg a Mahavir Nagar Comlex-et? Igen, el lett írva a Complex. Ott lakunk még, igaz nem látszik, ahogy integetünk.

Elmaradások

Most kicsit besűrűsödtek a dolgok a munkahelyemen és a ház körül, ezért van ez a nagy hallgatás. Pedig van bőven mesélnivaló, amit hamarosan meg is osztok mindenkivel. Volt ismét sok érdekes mozzanat a konyhai dugulás óta! Például ez a probléma sem oldódott meg, kellett még küzdeni, sőt még új lefolyót is szereltem. Aztán volt még gázkifogyás, csótányüldözés és hétórás áramszünet is. Szóval kis türelmet kérek, hamarosan írom az élményeket, és az utazásról is folytatom a mesélést.

2008-05-22

Konyhai dugulás

Tegnap este a vártnál mozgalmasabbra sikeredett. Eléggé későn értünk haza a munka utáni bevásárlásból, és még főzni is kellett volna. Gondoltam, hogy gyorsan elmosogatok, és alkotok majd valamit a konyhában, mert rajtam volt a sor.
Alig végeztem pár tányérral, amikor feltűnt, hogy egy kisebb pocsolyában álldogálok. Mi a fene?! Csapot elzártam, majd kinyitottam a mosogató alatti részt takaró ajtót. Ott is egy szép nagy vízfelület fogadott. Ha most valaki arra gondolna, hogy esetleg csőtörés volt, vagy a szifon szivárgott, az nagyon téved. A következő high-tech megoldással oldják meg a vízelvezetést: a mosogató lefolyóra egy műanyag, menetes csatlakozót raktak rá. De szó sincs rácsavarásról, egyszerűen ráhúzták. Erre a darabra csatlakozik egy eléggé korosnak látszó gumitömlő a keményebb fajtából, ami enyhe ívvel a sarokban lévő csatornához vezet. A kőpadló ott szorgos kezek kivésték, persze csak úgy ahogy. Azt hiszem, van valami rendes csővezeték is kicsivel a padlószint alatt, és abba lóg bele az említett tömlő. Na ebből a lyukból jött vissza a víz.

Esti programom gyorsan megváltozott. Átöltöztem, és már indultam is vissza a boltba, hogy vegyek pár csomag lefolyótisztító port. Mert ugye jól bevásároltunk, de amiért mentünk, többek közt ezért is, azt nem tettük be a kosárba. Hamar megjártam, és kezdődhetett a csata! Egy kis zacskó tartalmát beszórtam, és küldtem utána a csomagoláson ajánlott mennyiségű vizet is. Vártam félórát, majd megpróbáltam kidugítani a korábban a lakás más vizes helyiségeiben már jól bevált pumpával. Sajnos most nem segítet semmit, a dugulás-áradás helyzete semmit sem változott. Elkeseredésemben még két csomag lefolyótisztítót szórtam bele, és újabb hosszas várakozás után újrapróbálkoztam. A javulás legapróbb jelét sem lehetett felfedezni. Mivel már eléggé későre járt, így elnapoltam a további akciókat. Az este elejéről ott maradt bögréket és tálakat a fürdőszoba mosdójában mosogattam el végül.

A mai napon kértem némi segítséget a kollégáktól, hogy kerítsenek nekem egy olyan embert, aki kidugítja a lefolyót. Kisebb variálások után, ami teljesen természetes egy ilyen esetben (is), valahonnan kerítettek egy embert délután, aki már ott is volt a cég kapujánál, és csak arra várt, hogy elvigyem a dugulás színhelyére. Gyorsan kocsiba ültünk, hogy hamar megoldódjon a gondunk. Eléggé furcsa volt, de a „szerelő” csak egy sötétkék munkaruhaszerű összeállítást viselt, és egy darab szerszám sem volt nála. Így érdekes lesz, ha tőlem kér valamit hindiül, de majd csak megoldjuk.
Egyből hozzálátott a probléma feltárásához. Térdre ereszkedett, és valahogyan bepréselte magát a mosdó alatti szekrényrészbe. Kért egy palackot, hogy abból öntözgessen a csatornába vizet, majd a csapokat nyitogatta és zárogatta. Sajnos a helyzet semmit nem javult tegnap óta, és pár pillanat múlva már jött is vissza a víz. Megnéztük kívülről is a vezetékeket, ugyanis itt nincs fagyveszély, ezért nyugodtan vihetik a házfalán a különböző csöveket. Hamar beazonosítottuk, hogy melyik csatornafedelet kell felemelni. Miután félretette lehetett pár méretes csótányt látni, ahogy eliszkolnak, de inkább méreten aluli példányok szaladgáltak csak az üregben. Szerencsére ez a csatorna nem a WC szennyvizét fogadja, így nem jött semmi olyan bűz, ami nagyon elütött volna a környezet szagától. Szerszámokat hamar talált a szerelő: egy ággal és egy valaki által ott felejtett slaggal próbálta kidugítani a kivezető csövet. Sok sikerrel nem járt, ezért levette papucsát, felhajtotta a nadrágja szárát, és belemászott a kis aknába. Korábbi eszközökön túl kézzel is próbálta megoldani a helyzetet.

Olyan tízperc küzdés után ismét megnéztük a konyhában a helyzetet. Ha nem is volt olyan, mint korábban, de végre le tud folyni a víz. Valamit magyarázott nekem emberünk, amiből annyit értettem meg, hogy ne nagyon nyissam ki a csapot, mert nagyon kicsi a lyuk, ahol el tud folyni a víz. Fel akarta takarítani maga után a lábnyomokat, meg a pocsolyát, amit a mosdó alatt csinált, de nem hagytam neki. Ezt inkább mi magunk akartuk megtenni. Elköszönt, majd a már kissé koszos ruhájában és nyúzott papucsában elballagott. Azt hiszem, hogy fogok keríteni egy felszereléssel is rendelkező szerelőt, hogy javítson a jelenlegi helyzeten

2008-05-20

A válogatós tehén

Tennék egy kis kitérőt az utazásos történetek közben. Vannak ezek a menetrendszerinti tehenek a lakóközösség kapuja előtt. Azért hívom így őket, mert reggelente járnak arra, érintve egy nagyobb betontömböt, ami a szennyvizes kanális mellett van, majd tovább mennek a kicsit arrébb található helyi szemétkonténerhez. Bőven akad nekik harapnivaló, mivel a közelben sok teherautósofőr tölti az éjszakát, és a maradékokat például az említett betontömbre vagy melléje teszik le.

Mi is szoktunk kivinni kisebb adag zöldségmaradékokat, így legalább nem veszik kárba. Ma rajtam volt a sor, hogy azt a pár erősen megnyomódott paradicsomot és paprikamaradékot kiszórjam. Egy magányos egyed nyamnyogott pont valamin. Érdeklődve figyelte ahogy kezemben egy műanyagszatyorral közelítek. Kicsit óvatosan mentem közelebb, mert hát nem mindennap szoktam kóbor teheneket etetni munkába menet. Kiszórtam a zöldségeket, és még mielőtt visszaszállhattam volna a kocsiba, már jóízűen lakmározta az első paradicsomot, amit hamar követett a következő is. De a paprikamaradékot csak megszagolta, majd finnyás képpel elfordult. Ilyen válogatósat még nem láttam itt! Ezek megesznek mindent a kidobott ebédmaradéktól kezdve az újságpapíron keresztül a nejlonzacskóig. Itt lenne a lehetőség, hogy ne műanyagkaját falatozzon, erre fintorog. Csak tudnám, hogy mire fel ez a nagy válogatás, amikor olyan gebék, hogy még egy rendes steak sem jönne ki belőlük!


Engedjétek meg, hogy szerényen megemlékezzek arról, hogy ez volt a 200. bejegyzés a naplómban. Gratulációkat továbbra is a szerkesztőségbe lehet küldeni! Taps és álló ováció!

2008-05-15

Old Delhi - Vörös Erőd

Riksásunk rövid tekergés után megérkezett ahhoz a kereszteződéshez, ahonnan be lehet sétálni a Vörös Erőd felé. Pár rendőrkordon és számos áruson át kell préselnie magát az embernek, hogy némi nyugalma legyen. Az erőd előtti nagyobb térről ki vannak ugyan tiltva ezek a kullancstermészetű emberek, de az utcai bejáratnál támadnak, függetlenül, hogy melyik irányba tartasz.
A jegyet egy félig föld alá süllyesztett pénztárban kell megvenni. Örültem, hogy a külföldi turistáknak külön ablaknál kell megszabadulniuk a jócskán magasabb belépti díjtól, mint a helyieknek. Még örömködtem, amikor a kijárat felé fordulva hirtelen valaki kitüntetett. Azon kaptam magam, hogy egy idősebb nő Ghandi szövőszékével díszített kis indiai trikolort tűz a mellkasunkra. Közben mint egy gép nyomta a sódert: ő egy tanárnő és adományt gyűjt iskolásoknak (mutatja is a markában szorongatott pénzköteget), és adakozzunk annyit, amennyit jónak érzünk. Na, ez az a duma, amit már a budapesti metróaluljáróban sem vettem be, pedig nekik még kitűzőjük és papírjuk is volt, amire felírták az adakozókat. Valami szöveggel hárítottam most is, hogy mi csak hivatalosan adakozunk. Erre a nő gunyorosan mosolyogva levette a kitűzőket, és közölte: no money – no problem. Persze, hogy nem gond, hiszen naponta akad pár balek nyugati, aki párszáz rúpiát a kezébe nyom. Amiből egy árva garast sem látnak az iskolások, ellenben a pénztáros, aki megtűri ezt az élősködőt, igen.

Az erőd egy része még ma is laktanyaként funkcionál. Ez hamar tudatosul az emberben, amikor a nagy, vörös homokkő kapukon keresztül átesik a motozáson, és bejut az első udvarra, ahol egy géppuskafészek fogadja a látogatót. Bazár a Vörös ErődbenA következő hosszabb átjáró egy nagyobb bazársor. Gondolom az árak itt eléggé magasak a város többi részéhez képest. A hátsókert felé van egy elsőre jellegtelennek tűnő épület. Sima emelvény oszlopokkal. A szigorú őrök megmondják, hogy merről mehetsz fel, merre kell továbbmenni. Az ilyentől tudok itt meghülyülni! Ott kiabál, mutogat nekem, hogy merre haladjak, miközben az istenadta nép meg káoszállapot kialakulását szimulálja. Ahogy később kiderült, mert jól titkolták, a jellegtelen építmény sötétjében, a káoszos tömegen túl van az uralkodó által napi kihallgatáskor használt márvány emelvény. Egy igen lehangoló háló mögé rejtve.

A nyilvános kihallgatáskor használt épület takarta a nagyobb parkot, ahol egymás mellett sorakoztak fehér márványból a palota többi részei. A park, és ami még érdekesebb volt, maguk az épületek is át voltak szőve sekély csatornákkal, amikben korábban víz csörgedezett. Az esztétikai hatáson túl még hűtött is. Mivel már régen szárazon állnak, és az építményeket csak kívülről lehetett megnézni, ezért a déli forróságban kezdtünk eléggé kimerülni. Szerencsénkre az erőd északi végében bolyongtunk, amikor rátaláltunk a valószínűleg egyetlen teázó-étterem jellegű vendéglátóegységre. A fal tövében megbújó épületből igazi gyöngyszem étkezdét lehetne kialakítani, de úgy látszik eddig még senki sem fedezte fel magának.

A könnyű ebéd után, ami zöldséges és csirkés birjani (rizses étel) volt raitával (fűszeres joghurt) és némi indiai kenyérrel, kényelmesen visszasétáltunk az erőd főbejárata felé. A park árnyékos fái alá még leültünk, és figyeltük a mókusokat, akik a turisták által elhullajtott kajamaradékokért szaladgáltak fel és alá. Visszafelé nem volt egyszerű átverekedni magunkat a nagyobb csoportokon, többször meg kellett állni, hogy magunk elé engedjük őket. Így lehet csak nyugodtabban - mert nyugodtan eléggé nehéz - sétálni a legtöbb helyen. Ellenkező esetben hamar azon kapja magát az ember, hogy egy indiai família passzív tagja lett, és sodródik a családtagokkal együtt egyik bolttól a másik büféig.

Vörös Erőd belső kapujaAz erőd előtt, ott ahová nem jöhetnek be árusok, már a riksások vadásznak a kifelé sétálókra. Mindenki Old Delhit akarta nekünk megmutatni, de mi csak a legközelebbi metróállomásra akartunk eljutni. Végül egy nagydumással állapodtunk meg. Igaz nem volt a legkönnyebb eset a fickó. Vagy öt percen keresztül magyarázta, hogy neki bizony komoly külföldi visszajáró vendégei vannak. Meg a csakli-pabli. Hogy mi, nem értem?! Na mindegy, annyira nem fontos, csak vigyen el a célunkhoz. Átvergődtünk az út két oldalát elválasztó sávba, ahol még nyomta tovább a marketinget. És jött ismét a csakli-pabli-val. Már nem sikerült értetlenségemet palástolni, ezért megismételte: csakli-pabli, és állítása bizonyítására előhúzott egy névjegyet a tárcájából. Valami szláv nő neve, semmi csakli-pabli. Dehogynem! Ott virított egy hatalmas cseh címer is. Ekkor világosodtam meg, hogy emberünk igen érdekes tájszólásban próbálta kimondani a Czech Republic szókombinációt. Csakli-pabli…, na inkább induljunk!
Minden határozottságunk ellenére csak akart nekünk valamit megmutatni Old Delhiből. Tekert, és közben hátrafordulva magyarázott. Majd megálltunk, és folytatta. Kezdtünk kicsit türelmetlenek lenni, mert biciklis városnézésben állapodtunk meg, és ilyenkor végül ezért még pénzt akarnak kérni, amit nem szeretek. A második ilyen megálláskor, amikor már az utcagyerekek is vegzáltak minket, Judit nagyon határozottan rászólt, hogy csak vigyen minket a metróállomáshoz. Na, figuránk rendesen megszeppent, és félve kérdezte, hogy ő akkor most rossz ember-e. Judit megnyugtatta, hogy nem erről van szó, csak tegye azt, amiben megállapodtunk: vigyen a metróállomásra.
Hamarosan leparkoltunk egy mellékutca szemetes szélén, és közölte, hogy megérkeztünk. Néztem jobbra-balra, sehol semmi állomás. Mutat egy kerítéssel szegélyezett, gyalogos teli utcácskára, hogy arra kell menni. Csak nem akar átvágni minket, emberek is jönnek arról. Fizetésre került a sor, amikor közölte, hogy amiben megállapodtunk, azt fejenként kell érteni. Eléggé szigorú arcot vágtam, és közöltem, hogy ezt az üzletkötéskor nem említette, azaz nincs miről beszélni, és egyébként sem most jöttem Indiába, amit fizetek, az bőven több, mint a helyi tarifa. Erre kínos nevetéssel vágta ki magát, hogy csak viccelt. Nem, nem viccelt, próbálkozott. Valakinél ez működik. Nálunk speciel nem jött be.

Két perc séta után meg is találtuk a metróállomásra levezető lépcsősort. Hamarosan úton is voltunk Delhi külvárosa felé, hogy megnézzük a város másik fontos jelképét, a Qutb Minar-t

2008-05-10

Old Delhi - Jama Masjid

Most, hogy ismét Vapiban vagyunk, és sikerült kicsit kiolvadni, folytatom az élménybeszámolókat.

Delhiben a második nap reggel a város régi felébe vettük az irányt. Igen furcsa volt a modern metróállomásról egy olyan kereszteződésbe feljönni, ahol a kesze-kusza villanyvezetékektől alig lehetett látni a házakat, az utcák szűkösek voltak, és sok szemét volt amerre csak néztem. Biciklis riksán a Jama Masjid feléEgy ideig próbálkoztam, hogy kitalálni, hogy merre kell mennünk, de inkább egy biciklis riksással vitettük el magunkat a Jama Masjid-hoz. Emberünk keményen tekert, és lassan feltűnt az utca végében India legnagyobb mecsete.
Több oldalról hatalmas lépcsősorokon lehet a kapukhoz feljutni. Szépen felkapaszkodtunk, hogy valahogyan bejussunk. Nem volt könnyű, mert magyaráznak a fotójegyért pénzt beszedők, cipőket felügyelő öregek, képeslapárusok és a megfelelő öltözetért is. Mindezt persze egyszerre. A bazári jelenet után már majdnem bejutottunk, amikor elém pattant egy fickó, kezében egy hatalmas lepellel, amit pár artikulálatlan szó után a derekam köré tekert. Gondolom nem találta eléggé hosszúnak a nadrágomat. Végre sikerült belépni az udvarra, ahol állítólag 25 000 ember tud egyszerre összegyűlni imára. Szerencsére most ennél sokkal kevesebb turista volt jelen. A pár imára mosakodó férfi a legtöbb látogató kedvenc fotótémája lett. Mi inkább a lábunkat kapkodtuk, mert óvatlanul letértünk a lefektetett gyékényekről. Hamar rájöttünk, hogy nem véletlenül vannak ott, hanem a forró kőtől védik meg a rutintalan nézelődőket.
Az épületegyüttes nem túl díszes, de annál lenyűgözőbb a mérete. A hatalmas udvarra három kapun át lehet bejutni, az árkádsor ablakain keresztül látni lehet a Vörös Erőd falait és bástyáit.

Jama Masjid udvara
Pont ezekben gyönyörködtem, amikor az elmúlt több mint egy év legbunkóbb indiai duójával találkoztam. Bicskanyitogató stílusban, artikulálatlanul ordítva követelték a fotósjegyemet az egyik kapuban, amibe fényképezés céljából sétáltam be. Ahogy írtam, több kapun lehet bejutni, és mindegyiknél lehet belépőket is venni. Hirtelen szólni sem tudtam, annyira meglepett a viselkedésük. Mégis hogyan lennék egy abroszba félig becsavarva, ha nem ők adták volna rám?! Elhoztam a hotelból reggeli után? Ha meg becsavartak, akkor fizettem is. Dühömben magyarul kezdtem velük vitatkozni. Mikor rájöttek, hogy ismerem az alapvető indiai szabályt, kezdtek visszavenni a hangjukból. A szabály egyszerű: kiabálj, mert csak akkor tűnsz erősebbnek. Nehezen, de előkapartam a jegyeket, ami után már befogták a szájukat.
Borzasztó, hogy én a legnagyobb óvatossággal, tapintattal próbálok viszonyulni az ő vallásukban, életükben fontos szerepet játszó helyhez, ők meg minősíthetetlenül viselkednek. Végülis nekem nem akkora gond, ha nem jutnak a Paradicsomba. Majd akkor próbálják meg kérni valakitől a fotósjegyet!

Még egy ideig sétálgattunk az udvaron és az épület árkádjai alatt, majd kifelé vettük az irányt. Abroszomat leszedték, majd tartották a markukat. Tartotta mindenki, aki csak élt és mozgott ott. De csak a turistáknak! Indiai nem játszik, ott nem is próbálkoznak. Egyedül a cipőket felügyelő embernek illik adni tíz rúpiát. Úgyis egy banda ez, majd osztoznak. Az utcán rövid tanakodás után egy újabb biciklis riksával elvitettük magunkat a Vörös Erődhöz.

2008-05-07

Darjeelingből jelentjük...

...hogy elképesztően hideg van (20°C alatt!), fázunk, Judit az orrát fújja egész nap, én úgy elaludtam a nyakamat, hogy csak törzsből tudok fordulni balra. De minden negatív dolog ellenére van itt valami nagyon jó! Találtunk egy végtelenül nyugodt, barátságos, csendes és nem forró helyet Indiában. Kicsit sokáig keresgéltük, de megvan.

Sajnos továbbra sincs túl sok időnk és energiánk beszámolókat írni. Pénteken megyünk vissza Vapiba, ott fogjuk a képek rendezgetése közben megírni a történeteinket. Van fotó bőven, lesz miből válogatni az albumokba. Addig nézzétek meg ezt a kis kollázst. Azt, hogy melyik hol készült, nem árulom el. A megfejtéseket a szerkesztőség valamelyik elérhetőségére írjátok meg.

Erre jártunk

2008-05-04

Delhitől Kolkatáig

Sikeresen átverekdtük magunkat keresztben az országon. Eddig nem sok lehetőségünk volt arra, hogy az élményeinkről írjunk. Pedig az elmúlt bő egy hét nem volt eseménytelen. Szépen sorjában fognak érkezni az élménybeszámolók, csak egy kis türelmet kérünk mindenkitől. Hamarosan jön a második Delhiben töltött napról a bejegyzés, majd sorban a többi: Khajuraho, ahol megtudtuk, hogy milyen az a bizonyos 43°C, és miért kell az árakat az égig emelni; lesz még kétfogas idegenvezető, akivel Varanasit fedeztük fel délután és hajnalban; megtisztulás és megvilágosodás baráti áron; éjjeli élmények, amiért külön köszönet az Indian Railways-nek; valamint Kolkata, amiről lemaradunk, de cserébe jól elázunk.
Holnap, az eredeti tervekkel ellentétben egy nappal hamarabb vesszük az irányt Darjeeling felé.

A havas hegycsúcsok tövéből, és a forró tea mellől majd jelentkezünk!